Cięcie gazowe krok po kroku. Poradnik

Cięcie gazowe to popularna metoda pozwalająca na wycinanie określonych elementów z metalu oraz innych materiałów. Jest ono stosowane w wielu branżach, w tym w budownictwie, produkcji i inżynierii. Docenisz je przede wszystkim za jego wydajność, a także za to, z jaką precyzją można dzięki niemu ciąć elementy metalowe. Co warto wiedzieć na jego temat?

Na czym polega cięcie gazowe?

Opisywany sposób cięcia metalu wykorzystuje płomień o wysokiej temperaturze. W czasie tego procesu dochodzi do połączenia tlenu z gazem palnym takim jak acetylen lub propan. Gaz jest emitowany w kierunku materiału, co umożliwia doprowadzenie go do temperatury zapłonu. To z kolei pozwala na jego stopienie, a co za tym idzie — uzyskanie precyzyjnie wyciętych elementów

Często wykorzystywaną metodą jest cięcie gazem CNC, czyli wykorzystujące sterowanie numeryczne. Pierwszym krokiem tego procesu jest wprowadzenie do odpowiedniego programu kształtów elementów, które mają powstać z danego materiału. Dzięki temu sprzęt wie, jak ma być prowadzone cięcie, co umożliwia uzyskanie dokładnie takich części, jakie są potrzebne. Wykorzystanie zaawansowanych technologicznie maszyn sprawia, że człowiek odgrywa w tym procesie rolę operatora, a nie osoby odpowiedzialnej za ręczne prowadzenie palnika.

Jakie zalety ma cięcie gazem CNC?

Cięcie gazem za pomocą plotera niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim daje możliwość wycinania elementów z blach o zróżnicowanych grubościach z bardzo dużą precyzją. Tak jak zostało wspomniane, jeżeli wykorzystasz plotery, możesz wycinać nawet skomplikowane kształty, również te zwierające otwory czy też wycięcia z bardzo dużą dokładnością. Dodatkową zaletą jest fakt, że zautomatyzowanie procesu pozwala na jego powtarzalność. Warto podkreślić też, że nowoczesne maszyny pracują bezawaryjnie oraz w trybie ciągłym z wysoką wydajnością. Cięcie gazem CNC zapewnia gładkie krawędzie (bez ukosowania) i minimalizuje deformacje materiału, co przekłada się na lepszą jakość końcowego produktu, a co najważniejsze minimalizuje ryzyko wypadków.